Badanie wad postawy u dzieci

Konsultacje fizjoterapeutyczne
23 kwietnia 2020
Skolioza
14 września 2020
Show all

WADY POSTAWY

Wady postawy są to wszelkiego rodzaju odchylenia od prawidłowej postawy ciała dziecka. Są one zazwyczaj nabytymi nieprawidłowościami w sylwetce, wynikającymi z mało aktywnego trybu życia, ciągłych przeciążeń nakładających się na siebie lub nieprawidłowych nawyków dziecka. Można też powiedzieć, że wady postawy mają podłoże cywilizacyjne i wynikają w dużej mierze z siedzącego trybu życia, częstego korzystania z elektroniki przez dzieci, dźwigania zbyt ciężkich plecaków, nadwagi oraz otyłości. Powstawanie wad postawy u dzieci często jest wynikiem niewydolności aparatu mięśniowo-więzadłowego, przez co ciało, w przypadku wad nabytych, dość łatwo poddaje się korekcji.

Wady postawy możemy podzielić ze względu na obszar ich występowania w ciele. Wyróżniamy:

 • Wady w obrębie kręgosłupa
  • Plecy okrągłe
  • Plecy wklęsłe
  • Plecy wklęsło-okrągłe
  • Plecy płaskie
 • Wady w obrębie kończyn dolnych
  • Kolana koślawe
  • Kolana szpotawe
  • Stopa płaska
  • Stopa płasko-koślawa
  • Stopa wydrążona
  • Stopa końsko-szpotawa
 • Wady w obrębie klatki piersiowej
  • Klatka lejkowata
  • Klatka kurza

CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ RODZICA?

Bardzo ważna jest obserwacja dziecka w różnych pozycjach tj. w czasie siedzenia przy biurku, w czasie stania i w czasie chodu. Jeśli, w którejś z tych czynności, pozycja ciała dziecka budzi wątpliwości w rodzicu warto jest skonsultować to z fizjoterapeutą. Naszą uwagę powinny przykuć nadmiernie zaokrąglone plecy dziecka, kolana schodzące się do środka lub nadmiernie od siebie oddalone. Alarmująca może być też nieprawidłowa pozycja siedząca przyjmowana przez dziecko. Jeśli preferuje ono, którąś ze stron, siada tylko w jednej asymetrycznej pozycji, może to świadczyć o zaburzeniach w układzie mięśniowo-więzadłowym. Gdy dziecko chodzi boso warto zwrócić uwagę na obciążanie stopy. Czy łuk stopy jest prawidłowo wydrążony? Czy kostki przyśrodkowe nie schodzą mocno do środka? Czy dziecko nie „haczy” nogą o nogę? Wszelkie wątpliwości mogą zostać rozwiane po wizycie w gabinecie fizjoterapeutycznym.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ NA BADANIE Z DZIECKIEM?

Nieprawidłową postawę ciała zauważymy najczęściej w wieku 7- 12lat. Jest to czas, w którym dynamika wzrastania dziecka jest największa, a jego spontaniczna aktywność jest hamowana przez obowiązek szkolny oraz większą liczbę czynności wykonywanych w pozycjach siedzących. Jest to również wiek, w którym krzywizny kręgosłupa oraz podeszwa stopy powinny być już prawidłowo ukształtowane. Z tego właśnie powodu najlepiej na badanie postawy ciała przychodzić z dziećmi po 6rż., chyba że istnieją inne schorzenia/czynniki wpływające na postawę ciała w młodszym wieku i leczenie powinno zostać rozpoczęte wcześniej.

JAK PRZEBIEGA BADANIE WAD POSTAWY U DZIECI?

Główną metodą badania wad postawy jest ocena wzrokowa sylwetki dziecka przez fizjoterapeutę. Terapeuta ocenia ustawienie poszczególnych części ciała względem siebie w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej. Zwraca uwagę na wszelkie asymetrie w obrębie ciała dziecka i ocenia określone punkty kostne. Ocenie poddane zostają ustawienie głowy dziecka, barki, łopatki, trójkąty taliowe, miednica, stawy kolanowe oraz stawy skokowe. W czasie badania fizjoterapeuta może wykorzystać przyrządy takie jak pion, skoliometr lub inklinometr w celu uzyskania precyzyjnych wyników. Poddane sprawdzeniu zostają również długości kończyn dolnych dziecka oraz zakresy ruchu w poszczególnych stawach.  W sytuacji dużych odchyleń od normy w sylwetce dziecka, fizjoterapeuta może zdecydować się na skierowanie na dodatkowe badania obrazowe, by wykluczyć schorzenia układu kostnego.

JAK LECZYMY?

W sytuacji,  gdy fizjoterapeuta uzna, iż dana wada postawy występuje u dziecka należy rozpocząć odpowiednią terapię. Przy leczeniu wad postawy wdrażane są ćwiczenia korekcyjne indywidualnie dobrane pod danego pacjenta. Dodatkowo rozpoczynana jest praca manualna z ciałem, by uwolnić ograniczenia mięśniowo-powięziowe, uniemożliwiające czynną korekcję. Jednoczesne wykonywanie przez dziecko ćwiczeń korekcyjnych oraz manualna praca fizjoterapeuty dają najszybsze efekty w leczeniu wad postawy.