Terapia Watsu®

Jaką dietę powinna stosować przyszła mama?
8 sierpnia 2018
COREclinic COREwomen
Przygotowanie motoryczne
23 października 2018
Show all

Watsu

Watsu® jest głęboko relaksującą terapią ciała i umysłu.  Stosuje się ją w celu przywrócenia równowagi organizmowi. Prowadzi ona do rozluźnienia mięśni i przywrócenia prawidłowej ruchomości w stawach.

Z terapii może skorzystać każdy. Jest ona szczególnie polecana kobietom w ciąży,  sportowcom którym towarzyszy zwiększone napięcie mięśniowe, osobom narażonym na stres, oraz tym którzy odczuwają zmęczenie, bóle, zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia.

Terapia Watsu® (od Water i Shiatsu) oparta jest na usystematyzowanych sekwencjach ruchów, rozciągania i mobilizacji. Zawiera ona elementy masażu Shiatsu– japońskiego masażu na punktach energetycznych. Wykonywana jest w ciepłej wodzie o temperaturze 34-35°C, dzięki czemu osoba odbierająca terapię może ulec odprężeniu. Pacjent podczas terapii leży na rękach terapeuty i ma zamknięte oczy. Twarz pacjenta znajduje się nad wodą, natomiast reszta ciała jest w niej zanurzona. Lepkość wody powoduje, że jej cząsteczki przyjemnie muskają skórę podczas ruchu, ma to wpływ na rozluźnienie ciała oraz zapomnienie o problemach. Powodzenie terapii zależy w pewnej mierze od przyzwolenia pacjenta na relaks oraz zaufania terapeucie. Na początku wydaje się to trudne, ale z czasem rozluźnienie przychodzi samo.

Terapia Watsu®, oddziałując na ciało i umysł, pomaga przywrócić równowagę. Zastosowanie pojedynczej sesji Watsu® skutkuje zmniejszeniem napięcia mięśni i dolegliwości bólowych oraz zwiększeniem ruchomości w stawach. Terapia wpływa na obniżenie rytmu serca, obniżenie tętna oraz przyspieszenie procesów restytucyjnych. Skutkuje to usunięciem napięcia i zmęczenia oraz głęboką relaksacją.

Ta nowoczesna metoda świetnie sprawdza się w fizjoterapii sportowej – wspomaga regenerację, ułatwia powrót do równowagi psychicznej, rehabilitacji – szczególnie u pacjentów ze wzmożonym napięciem mięśniowym, u osób cierpiących na chroniczne dolegliwości bólowe, pomocna jest w zmniejszeniu spastyki oraz zwiększeniu ruchomości stawów, a także jako element odnowy biologicznej.

Zastosowanie serii zabiegów sprzyja zwiększeniu jakości snu oraz polepszeniu procesów metabolicznych (trawienie). Regularne stosowanie Watsu® aktywuje układ odpornościowy i stymuluje procesy samoleczenia, zmniejsza depresję, stany lękowe i nadpobudliwość. Następuje wzrost dobrego samopoczucia. Zaleca się ją zatem osobom z ADHD, cierpiącym na depresję, stany lękowe, traumy pourazowe i chroniczne zmęczenie.