Metoda Feldenkraisa to jedna z alternatywnych technik terapeutycznych, która łączy w sobie elementy autohipnozy oraz pracy z ciałem. Opinie na jej temat są różne – niektórzy badacze wątpią w jej skuteczność, ale z drugiej strony są terapeuci, którzy specjalizują się w prowadzeniu zajęć zgodnie z metodą Feldenkraisa, a także pacjenci, którzy twierdzą, że po sesjach tego typu ich samopoczucie i stan zdrowia poprawił się.

Kim był Feldenkrais?

Moshe Pinhas Feldenkrais urodził się w 1904 r. w Rosji. Mieszkał również w Białorusi, w wieku 14 lat wyruszył w samotną podróż do Palestyny. Przez długi czas mieszkał w Paryżu – uzyskał tam najpierw tytuł inżyniera budowy maszyn, a później stopień doktora habilitowanego fizyki (uczyła go m.in. Maria Curie Skłodowska). Znał się z Jigaro Kano – twórcą nowoczesnego judo – i jako jeden z pierwszych Europejczyków w 1936 r. uzyskał czarny pas judo. Był propagatorem tego sportu, napisał o nim kilka książek.

Podczas II wojny światowej służył w Royal Navy i odniósł w tym czasie ranę kolana. Uraz ograniczył jego możliwość poruszania i sprawił, że Feldenkrais zainteresował się medycyną, a zwłaszcza systemem nerwowym człowieka. Szczególnie interesowały go czynniki, które sprawiają, że człowiek porusza się w taki, a nie inny sposób i możliwości poprawy tego ruchu. Czerpiąc wiedzę z biologii, psychologii, nauk prenatalnych, a nawet cybernetyki, na nowo uczył się normalnie chodzić. Swoje odkrycia i założenia opisał w kilku książkach. W latach 50. zaprezentował je w USA i Europie, pod koniec lat 60. zorganizował pierwsze kursy dla osób chętnych do nauczania i stosowania jego metody.

Metoda Feldenkrais – metoda dla duszy i ciała

Metoda Feldenkraisa łączy w sobie elementy autohipnozy oraz pracy z ciałem. Zakłada ona, że wszystkie występujące u człowieka od początku życia dolegliwości, urazy, choroby czy niepowodzenia „wbudowują się” w jego podświadomość i mają wpływ na to, w jaki sposób się porusza, jaka jest wydolność, w których częściach ciała odczuwa ból i ograniczenia. Metoda Feldenkraisa ma na celu naukę takich wzorców, dzięki którym poruszanie się będzie bardzie swobodne i naturalne. W ramach terapii wykorzystuje się dwie opracowane przez Feldenkraisa techniki: świadomość poprzez ruch oraz funkcjonalną integrację.

  • Świadomość poprzez ruch – są to zajęcia, podczas których wykonuje się w odpowiedniej kolejności określone przez terapeutę sekwencyjne ruchy, począwszy od tych najprostszych do bardziej skomplikowanych. Podczas ćwiczeń pacjent powinien wykorzystywać swoją percepcję i wyobraźnię.
  • Funkcjonalna integracja – jest to indywidualna sesją z terapeutą, podczas której wpływa on na ciało pacjenta poprzez delikatny, wolny dotyk poszczególnych partii ciała. Według założeń, pozwala to na opracowanie nowych wzorców ruchowych bezpośrednio w systemie nerwowo-mięśniowym.

 

Metoda Feldenkraisa – ćwiczenia na różne dolegliwości

Opinie na temat metody Feldenkraisa są różne. Niektórzy badacze wątpią w jej skuteczność – według badania przeprowadzonego w Australii, nie ma dostatecznych dowodów na to, że pomaga ona leczyć jakiekolwiek choroby i urazy. Z drugiej strony – są terapeuci, którzy specjalizują się w prowadzeniu zajęć zgodnie z metodą Feldenkraisa, a także pacjenci, którzy twierdzą, że po sesjach tego typu ich samopoczucie i stan zdrowia poprawił się.

Zgodnie z założeniami metoda Feldenkraisa może być wykorzystywana w:

  • rehabilitacji ortopedycznej (rehabilitacja kręgosłupa, bóle stawów i mięśni, zwichnięcia, złamania)
  • wady postawy,
  • leczenia chorób reumatycznych,
  • rehabilitacji neurologicznej (np. stwardnienie rozsiane)
  • stany pooperacyjne.

 

Miło nam poinformować że jesteśmy partnerem Warsztatów wprowadzających  do pierwszego w Polsce certyfikowanego 4-letniego szkolenia Metody Feldenkraisa.

Więcej o warsztatach możecie przeczytać w zakładce WARSZTATY.

Zapraszamy!