Neurologiczne, pulmonologiczne, krążeniowe – to główne skutki, z którymi borykają się osoby po przebyciu COVID-19. Koronawirus atakuje zarówno młodych, jaki i starszych, osoby prowadzące siedzący tryb życia, jak i sportowców o doskonałej kondycji.

Jak wrócić do formy po COVID-19?

Aby po covidzie wrócić do pełnej aktywności nie wystarczy wskoczyć od razu na wysokie obroty. To proces stopniowy, który powinniśmy zacząć od kompleksowych badań. Dopiero lekarz oceni, czy nasz organizm jest w odpowiedniej kondycji. To ważne, by ćwiczenia i wysiłek nie przyniosły odwrotnego skutku niż zamierzony.

Głównym problemem po przebyciu tej choroby jest osłabienie organizmu oraz problemy oddechowe wynikające z różnego rodzaju powikłań. Coraz częściej na negatywne skutki przejścia koronawirusa skarżą się też młodzi, którzy dotychczas cieszyli się dobrym zdrowiem i przechodzili chorobę bezobjawowo.

Na co zwrócić uwagę? Jak wrócić do formy? – koronawirus oczami sportowca i lekarza

Koronawirusem zaraziłam się na zgrupowaniu.

Po pozytywnym wyniku testu czas spędziłam w izolatorium – głównie śpiąc. Przez pierwsze dwie doby odczuwałam bóle stawów i głowy, ale nie miałam gorączki. Węch i smak straciłam dopiero po 5 dniach. Przede wszystkim czułam się zmęczona. Po trzech dniach wróciłam do lekkich treningów w izolatorium – skakanie na skakance, ćwiczenia z gumami. Razem z innymi uczestniczkami obozu po zakończeniu izolacji miałyśmy wykonany rezonans serca. Na szczęście wyniki były w porządku – opowiada Agnieszka Wieszczek, zapaśniczka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Wykonanie badań po przebyciu COVID jest kluczowe – zaznacza lek. Marcin Michalski.

Pacjentów po hospitalizacji kierujemy do poradni kardiologicznej i pulmonologiczne, gdzie zalecane jest wykonanie:

  • badanie EKG
  • badanie MRI serca
  • badanie spirometryczne płuc
  • KT klatki piersiowej, USG płuc.

Jeśli wyniki mocno odbiegają od normy, kierujemy pacjentów na dalsze leczenie u specjalistów. Jeśli zmiany są niewielkie polecam wizytę u fizjoterapeuty oraz ćwiczenia oddechowe. – mówi Marcin Michalski.

Fizjoterapia sposobem na postcovidową formę?

Głównym celem leczenia fizjoterapeutycznego jest zapobieganie powikłaniom związanym z unieruchomieniem pacjenta, z leczeniem zaburzeń oddechowych i czynnościowych oraz przywróceniem sprawności pacjenta do poziomu sprzed choroby.

  • Najczęstszym powikłaniem pocovidowym jest niewydolność oddechowa. Warto wdrożyć ćwiczenia, które zwiększą ruchomość klatki piersiowej i przepony oraz wyregulują oddech. Pierwsza faza leczenia odbywa się w pozycjach ułożeniowych ułatwiających oddychanie oraz związana jest ze stosowaniem technik oczyszczania wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. W tym okresie pacjenci powinny rozpocząć gimnastykę, mającą na celu uruchomienie całego ciała, angażującą jak największe grupy mięśniowe – tłumaczy Dr Przemysław Lutomski, wykładowca AWF, fizjoterapeuta z COREclinic. Należy pamiętać też o stałej kontroli, która obejmuje monitoring tętna i częstotliwość oddechów oraz badaniu poziomu saturacji krwi.

Jaka jest rola wody w powrocie do sprawności?

W czasie powrotu do pełnej sprawności bardzo pomocne są ćwiczenia oporowe wykonywane np. na basenie (obiekty wykorzystywane do rehabilitacji są otwarte) – Jednym z lepszych efektów jakie można uzyskać po rehabilitacji w wodzie to zdecydowanie łatwiejsze oddychanie po wyjściu z basenu. Te ćwiczenia pomagają oczyścić drzewo oskrzelowe z zalegającej wydzieliny. Jest to wspomaganie poprzez ruch ramion pacjenta oraz wyższą temperaturę ciała jaką generuje podczas aktywności fizycznej – tłumaczy Lutomski.

Oto lista polecanych ćwiczeń:

  • Ćwiczenie na początek: jednym z podstawowych ćwiczeń jakie proponują fizjoterapeuci z COREclinic są ćwiczenia oddechowe czyli wydmuchiwanie powietrza do wody. Przypomina to ćwiczenie, jakie wykonuje się na wstępnym etapie nauczania pływania tzw. bąbelki.
  • Ćwiczenie na rozgrzewkę: pacjenci pocovidowi bardzo dobrze tolerują ćwiczenia rehabilitacyjne, w których są zanurzeni „po szyję”. Woda, która otacza klatkę piersiową powoduje opór oddechowy podczas wdechu a podczas wydechu ułatwia nam opróżnianie płuc.
  • Kolejne ćwiczenie: dalszym etapem ćwiczeń jest wprowadzenie ruchu, czyli maszerowanie pacjenta zanurzonego w wodzie.
  • Ćwiczenie końcowe: w kolejnymi etapie wprowadzamy ćwiczenia z zakresu elementarnego pływania.

Jeśli nie basen, to co?

Wzmacnianie mięśni wdechowych można uzyskać oddychając z oporem. – W klinice na zajęciach stacjonarnych korzystamy z takich urządzeń jak trenażery oddechowe. Urządzenia te utrudniają nam nabranie powietrza, co odwzorowuje opór wody, z którego korzystamy podczas zajęć prowadzonych na basenie. Dopełnieniem tego typu rehabilitacji jest także terapia manualna wykonywana na klatce piersiowej – mówi Lutomski.

Szybki i przede wszystkim bezpieczny powrót do pełnej sprawności powinien przebiegać pod okiem specjalisty. Zbyt duży wysiłek w początkowym etapie rehabilitacji może okazać się zbyt dużym obciążeniem i nie tylko zniechęci pacjentów, ale też może poważnie zaszkodzić sercu.

Podsumowując – aby wrócić bezpiecznie do formy zadbaj o:

  • badania lekarskie
  • stopniowe wprowadzenie ruchu (np. spacery, zajęcia na basenie)
  • ćwiczenia oddechowe
  • monitorowanie tętna przy wysiłku