Ortopedia zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu ruchu
– kości, stawów, mięśni oraz zapobieganiem wadom postawy i korygowaniem ich, leczeniem wad rozwojowych narządu ruchu oraz poprawianiem i przywracaniem czynności narządu ruchu.
Traumatologia (chirurgia urazowa) zajmuje się natomiast rozpoznawaniem i leczeniem urazów narządu ruchu – złamań, skręceń, zwichnięć i urazów tkanek miękkich (skóra, mięśnie, ścięgna, więzadła). W leczeniu stosuje metody operacyjne i zachowawcze (unieruchomienia przy pomocy opatrunków, opatrunków gipsowych, gorsetów itd.).
Dla kogo?
- bóle kręgosłupa, kości, stawów, ścięgien, mięśni
- uszkodzenia, stany pourazowe, złamania, kontuzje
- choroby zwyrodnieniowe
- wady postawy i chodu
- choroby przeciążeniowe
- patologie i deformacje stóp
Kiedy powinieneś się umówić na wizytę do ortopedy?
Pacjenci najczęściej zgłaszają się do ortopedy z problemami doraźnymi: złamaniami, stłuczeniami, zwichnięciami, naciągniętymi mięśniami. Do ortopedy należy udać się po doznanym urazie, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie, silny ból stawu lub kości. Innymi dolegliwościami, które należy skonsultować z ortopedą są: przykurcze mięśni, przewlekłe bóle stawów i kości, zespoły bólowe kręgosłupa, zniekształcenia kości, ograniczenia ruchomości stawów, nieprawidłowe ruchy w stawach oraz inne problemy, które utrudniają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie.